Lavastuse tutvustus
Ajal, mil suur majanduskriis ja maailmasõda on kõigest üle käinud, aitavad elust aru saada vaid kord ja kohustused. Väikelinnas käib elu oma ettenähtud üksildast rada pidi. Selle kõige keskel ei ole justkui armastusele kohtagi.
Aga siis saabub võõras. Väikelinnas, kus kõik teavad kõiki, kuulujutt levib kui kulutuli ja maailmapilt on sama kitsas kui poeriiulid, on väga raske kohaneda kellelgi väljastpoolt. Siin tahab elu liikuda endiselt aeglases rütmis ega talu uustulnukat, noort ja elujõulist muusikut Vali, kes asub tööle Lady kaupluses. Veelgi enam – nende vahel tekib suhe, mis trotsib kirglikult naise kahtlase minevikuga põdurat abikaasat ja kogu linna. Ent tekib küsimus: kui maailm ümberringi on rusudes ega üritagi end paika seada, kas siis on üldse mõtet jääda väärikaks? Kui kõik, mis sul on, on unistused, vabaduseiha ja kirglik soov oma argipäevast välja pääseda.
Siis oli keeluseadus ja ta isa ostis ühe maatüki vana Kuujärve põhjakaldal. Ta rajas sinna aia, istutas kogu järve põhjakalda viinapuupõõsaid ja viljapuid täis. Ja siis ehitas lehtlad, väiksed valged puust lehtlad pinkide ja laudadega, kus sai juua ja muudki teha. Igas valges lehtlas oli lamp ja siis hakkasid lambid üksteise järel siin ja seal kustuma… Aga see aed põles maha.
Tennessee Williams, “Orpheus allilmas”
“Orpheus allilmas” on kolmas ameerika 20. sajandi klassiku Tennessee Williamsi näidend, mille Ingomar Vihmar lavale toob. 2014. aastal lavastas ta Laitse Graniitvillas näidendi “Kass tulisel plekk-katusel” ja aasta hiljem Endla teatri suurel laval “Tramm nimega Iha”.
Williams on väga tundlik näitekirjanik, kelle oskus just naistegelasi kujutada ja mõista paelub mind. Tema näidendites leidub peent varjatud huumorit, mida kohtab harva.
Lavastaja Ingomar Vihmar