Lavastuse tutvustus
draama
Publikupreemia “Kuldõun” 2022:
„Kui keegi sooviks ajada alati õiget asja – või veel enam: kui hommikul esimese asjana, ilma sellele isegi mõtlemata, asuks ta võitlema õige asja eest ja jätkaks samamoodi terve päeva – siis üsna kindlasti, veel enne õhtusööki, leiaks see inimene end vangikongist.”
/ Arthur Schnitzler „Professor Bernhardi“ /
„Arst“ („The Doctor“) on briti draamakirjaniku ja lavastaja Robert Icke’i 2019. aastal kirjutatud „väga vaba adaptsioon“ austria näitekirjaniku Arthur Schnitzleri kuulsast näidendist „Professor Bernhardi“ (1912).
Kliiniku juhataja ja peaarst dr Ruth Wolff on tugev isiksus, kes on tulnud toime katsumustega nii professionaalses kui isiklikus elus. Kõik muutub aga päeval, mil ühest argisena tunduvast vahejuhtumist saab alguse vastasseis arstieetika ja usuliste veendumuste vahel ning konflikt võtab kiiresti nõiajahi mõõtmed. Nii avastab tunnustatud arst end üksi keset avalikku kohtumõistmist, mille käigus tuleb tal näkku vaadata ka enda kapis leiduvatele luukeredele.
Robert Icke: „Schnitzleril oli põhiline konflikt lihtne: meditsiin versus religioon. Aga tänasel päeval, online-ajastu järjest polariseeruvamas maailmas on identiteediküsimus kogu aeg teravalt päevakorral. See on mitmetahuline ja lõputult keeruline küsimus. „Arst“ vaatleb identiteeti, inimgruppe ja üksikisikuid, seda, milliseid rolle me endale võtame ja milliseid mitte, ning kuidas me ometi suudaksime vastata kõige lihtsamale küsimusele: kes me oleme?“
Taago Tubina lavastus «Arst» on praegu üks jõulisemaid, kompromissitumaid, valusvaimukamaid elamusi. Kolmetunnine esietendus möödus kui ainsa hingetõmbega, pinge ei lõdvenenud hetkekski. Kordan üle, et Tubin on lavatekstide valikul isikupärane, otsiv, olemuslikku tabav, vahel sammuke ajast ees
Pille-Riin Purje, Postimees
Rõõmustab fakt, et niisugune lavastus nagu «Arst» üldse Eesti teatri lavale on jõudnud.
Kaisa-Kadi Pilt, Sakala
Laval suitsetatakse.
Vaata trupiliikmete mõtisklusi enne esietendust.