Katkuhaud

Ene Mihkelson

Lavastuse tutvustus

Ugala suvelavastus. 

 

Üle pika aja kohtuvad kaks naist, kelle põimunud elusaatustes on peidus üks saladus.

 

Kui lavastuse peategelane oli 6-aastane, võttis tädi Kaata ta enda juurde elama. Nüüd, aastakümneid hiljem asub ta 80-aastase tädi ja seejärel oma ema Sanna mälestuste jahile. Iga uus külaskäik erakuna elava Kaata juurde avab kiht kihi haaval kunagi toimunud sündmusi, keerulise aja pinevaid suhteid ning põhjuseid, miks minevikus toimunust siiani rangelt vaikitud on. Kuidas leida vastuseid ja anda hinnanguid ajale, mil iga sammu pidi põhjalikult kaaluma? Ajale, mis nüüd sõrmede vahelt laiali pudeneb, kuna sellest pole senini tahetud rääkida.

 

Ühe olulisema kaasaegse eesti kirjaniku Ene Mihkelsoni mitmete auhindadega pärjatud ajaloolise romaani „Katkuhaud“ toob publiku ette Priit Pedajas, kelle lavastajatee 41 aastat tagasi Ugala teatrist algas. See lugu, mida tihti on võrreldud Sofi Oksaneni romaaniga „Puhastus“, koorub lahti nagu sibul ja toob meieni ühe perekonna loo, aga ka terve eesti rahva loo elusaatustest ja valikutest 20. sajandi teise poole alguses.

 

2021. aastal nomineeriti teatriauhindadel Luule Komissarov lavastuses sooritatud rolli eest parima naispeaosatäitja kategoorias.

 

NB! Pileti hind 20 eurot (soodushind 16 eurot) kehtib eelmüügi ajal kuni 31.05.2021. Alates 1.06.2021 on pileti hind 22 eurot ja soodushinnad ei kehti (v. a puudega inimese soodustus). 

 

Priit Pedajase kompaktne, lakooniline dramatiseering keskendub Kaata äraandja-pihtimustele metsavendluse ajast, nimeta tegelane Mina, metsavenna tütar, oma tädi kuulamas ja jälgimas, tõde otsimas ja kaotamas. Luule Komissarovi – Kaata ja Kadri Lepa – Mina dialoogid, kahekõne võimetus ongi lavastuse telg.

Pille-Riin Purje, Postimees

 

Tegelikult võiks kogu teatrielamuse kokku võtta ka vaid ühe suure armastuskirjaga Luule Komissarovile. Oma aastaauhinnaväärilise ümberkehastusega Kaataks hoiab ta vaatajat enda peos iga sekundi, mil ta laval on.
Danzumees

 

Minevikku enam muuta ei saa. Muuta saab ainult seda, kuidas möödunusse suhtuda. Ugalas etendunud „Katkuhaud“ on tõeliselt sügav ega ava mitte ainult ühte valusat tahku meie ajaloost, vaid mõtiskleb ka teemadel, millega ajajärgust hoolimata ühel või teisel moel kõik inimesed kokku puutuvad.

Alice Lokk, Sakala

 

Pedajas on Mihkelson romaani omal kombel lahti kirjutanud, nii et lugu on kergesti jälgitav ja lõpeb Kaata matustega, mis oma nihestatud tegelaskonnaga on kui fragment igihaljast „Eesti matusest“.

Maris Johannes, Sirp

 

Üle hulga aja nägin tükki, kus mitte millegi kallal viriseda ei taha. Ja selline asi on teatris haruldus. Harulduse tekkeks peavad ehk mitmed väärt komponendid kokku saama ja sulanduma. „Katkuhauas“ nii ongi juhtunud.

Peeter Sauter, ERR

Lavastusmeeskond

Dramatiseerija, lavastaja ja muusikaline kujundaja

Priit Pedajas (Eesti Draamateater)

Kunstnik

Pille Jänes

Valguskujundaja

Sander Aleks Paavo

Osades

Luule Komissarov, Kadri Lepp, Aarne Soro, Vilma Luik, Marika Palm, Tarvo Vridolin, Garmen Tabor ja Merle Liinsoo

Meediakaja

Arvustus. Lahtikaevamine ja lepitus kahes vaatuses

- Karin Allik / kultuur.err.ee, 03.09.2020

Arvustus. Katkuhaud

- Danzumees / danzumees.blogspot.com, 31.08.2020

Arvustus. Kui satud pitsitusse ja teed pahandust …

- Maris Johannes / Sirp, 28.08.2020

Arvustus. Mängunälg Ugalas

- Peeter Sauter / ERR kultuuriportaal, 27.08.2020

Arvustus. Tuulekellad, hingeõhk ja pitsitus Ugala «Katkuhauas»

- Pille-Riin Purje / Postimees, 10.08.2020

Arvustus. Ühe pere lahti harutatud lugu

- Alice Lokk / Sakala, 12.08.2020

Raadiointervjuu Priit Pedajasega

- Priit Pedajas / KUKU "Publikumärk", 08.08.2020

Ugalas esietendub ajalooline draama «Katkuhaud»

- Mihkel Braun / Sakala, 05.08.2020

Ugala toob suvel lavale ajaloolise draama "Katkuhaud"

- Valner Valme / kultuur.err.ee, 26.05.2020

Järgmised etendused

Pileti ostmiseks valige sobiv kuupäev.
Menüü