Ugala uuslavastuses viivad Koldits ja Luts vaataja Sohu

Ugala avab laupäeval, 17. septembril oma hooaja Eva Kolditsa lavastusega „Soo“, mis põhineb Oskar Lutsu samanimelisel jutustusel.

 

1914. aastal ilmunud jutustus kandis esialgu pealkirja „Kirjutatud on…“. Kirjanik ja kirjandusteadlane Friedebert Tuglas peab seda jutustust Lutsu kõige viimisteldumaks teoseks, kus on tõelisust, müstikat, haruldast jutustamisoskus ja vaimukust.

 

Me elame maal, kus 5,5% pindalast on sood – alad, mille põhjas seisab jää-ajast pärit vesi. Maastik on muutunud, vesi on alles. Ons inimestesse jäänud sügavusi, kus on alles veel midagi jää-ajast? Soov luua, armastada, rõõmustada; või karta halba ilma, sügavat vett, surma? Ja kas me oleme võitjad või kaotajad, ei saa keegi öelda. Oluline on need maastikud läbi käia.

 

Kolditsa lavastus „Soo“ on poeetiline rännak läbi ja üle kutsuva, pelutava, müstilise, piiripealse soo. Läbi lõputu nulliseguse rea, milles ometi armastus, arusaamatus, ilu… Ja küsimus elu ning surma järele.

 

Laval on Ugala näitlejad Martin Mill, Klaudia Tiitsmaa, Aarne Soro, Kata-Riina Luide, Peeter Jürgens ning külalisena teevad kaasa Anne Türnpu ja Jaak Lutsoja. Lavastuse kunstnik on Kairi Mändla.

 

Lavastaja, näitleja ja EMTA lavakõne õppejõud Anne Türnpu jaoks on see teine kord oma loometee jooksul astuda üles Ugala lavastuses. 31 aastat tagasi, 1985. aastal võis teda näitlejana näha 1985. aastal Kaarin Raidi lavastuses „Lõõmav pimedus“. Anne ja Eva Koldits on varasemalt teinud koostööd mitme lavastusega, sh „Tokerjad“ ja „Sugrierror.com“, mis mõlemad on nomineeritud Eesti teatri aastaauhindadele.

 

Oma debüüdi sõnateatrilavastuses teeb koos draamanäitlejatega võrdses partnerluses lavale astuv tunnustatud akordionivirtuoos Jaak Lutsoja, kes on lindistanud kümneid CD-plaate ja osalenud lugematutes muusikaprojektides. Lisaks paljudele Euroopa riikidele on ta andnud kontserte Ameerikas ja Venemaal.